preskoči na sadržaj
Vijesti

Svjetski dan voda

Ovogodišnja tema Svjetskog dana  voda je Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu. Obilježava se svake godine 22. ožujka kako bi se skrenula pozornost ljudi diljem svijeta na važnost očuvanja vode.


Ove smo godine za Svjetski dan voda udružili snage i obilježili ovaj važan dan kroz istraživačke aktivnosti povezane s kemijom, informatikom, hrvatskim jezikom i školskom knjižnicom. 

Izradili smo prigodni pano gdje su učenici skenirali QR kodove koji su ih odveli na različite radionice koje su priredile učiteljice Dragana, Martina, Ankica i knjižničarka Darinka.

Učiteljica Ankica je za učenike priredila male istraživačke aktivnosti: Može li jaje lebdjeti u vodi? Možemo li vodu zakuhati u papiru? Može li metal plivati na vodi? Učenici su kroz njih učili o gustoći vode, specifičnom toplinskom kapacitetu vode i površinskoj napetosti vode. Spoznali su da slana voda ima veću gustoću od slatke vode te da površinska napetost vode omogućuje podupiranje objekata veće gustoće na površini vode što je od velike važnosti za živi svijet. 

  

Uspjeli su i vodu zakuhati u papiru jer voda ima veliki specifični toplinski kapacitet i na sebe može vezati veliku količinu topline te se papir nije zapalio. Ovo svojstvo vode omogućava i da je zimi toplije u gradovima koji se nalaze u blizini mora.

  

 

Micro:Maqueen je edukacijski robot kojim se upravlja micro:bitom te tako ima sve funkcionalnosti poput ispisa na zaslonu, bežične komunikacije, mjerenja temperature, svjetla i nagiba.

Učenici su kod učiteljice Dragane programirali Micro:Maqueen robote koje su koristili za natjecanje tko će prije doći do jezera.

  

Učenici osmog razreda obilježili su Svjetski dan poezije i Svjetski dan voda zanimljivom i popularnom blackout poezijom. Blackout poezija je recikliranje riječi iz već postojećeg teksta kako bi nastao novi tekst ili pjesma.

Malo je reći da su učenici bili oduševljeni novom formom stvaranja poezije, a pritom je posvetili vodi koja život znači. 

Na kraju su u školskoj knjižnici, koristeći se referentnom zbirkom, pronašli odgovore na pet pitanja o vodi.

Koliko grama otopljenih tvari sadrži 1 L morske vode, u kojem su agregatnom stanju molekule vode čvrsto povezane, na kojoj je nadmorskoj visini u umjerenom pojasu snježna granica, koja je debljina leda zimi u Sjevernom ledenom moru te koliko je L vode dovoljno za potrebe jedne osobe u jednome  danu.

Kroz ove radionice osvijestili smo koliko je važna voda za život na zemlji. Radnje koje poduzmemo, ma koliko male bile, pomoći će u rješavanju krize s vodom. Igraj i ti svoju ulogu. Učini što možeš!

 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Darinka Vučković   datum: 23. 3. 2023.

GLOBE program

GLOBE-državna natjecanja

Klikom na sliku ispod možete pogledati rezultate naše škole, Oš Banija na državnim smotrama i natjecanjima od 2003. godine do danas.


GLOBE- tim održao webinar

Učenici Oš Banija Karlovac održali su prvi puta 18.02.2014. g. webinar konferenciju sa znanstvenicima NASA-e.  Konferencija je održana u multimedijskoj učionici. Škola se morala najprije registrirati za učešće. Po primitku potvrde o registraciji,  počeli smo s pripremama uz voditeljicu  Barku  Komadinu. Učenici su pripremali  pitanja koja žele postaviti. Bilo je posebno zadovoljstvo slušati predavanje uz prezentaciju dr. Petersona. Webinaru je prisustvovalo 17 država. Tema su  bili sateliti i kruženje vode u prirodi. Mi smo dobili poziv i upute za uključenje u projekt  SMAP (mjerenja vlage u tlu za kalibriranje satelita). Dobili smo i neke za nas Globovce važne linkove i ppt dr. Petersona. Ponosni smo što nam se pružila takva prilika. Možete pogledati ppt na web stranici naše škole.

Dokumenti

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji


Oglasna ploča

Prognoza vremena


Brojač posjeta
Ispis statistike od 24. 8. 2018.

Ukupno: 259471

Korisni linkovi
SVE ZA ŠKOLU
 • CARNet
 • AZOO
 • MZO
 • EMA
 • Zbornica
 • Učitelji
 • učenici.com

GLOBE
 • GLOBE BLOG

Časopisi
 • VIDI
 • BUG
 • Meridijani


Arhiva dokumenata




preskoči na navigaciju