Analiza pedološkog profila u Kozjači

U subotu 12.11.2022. GLOBE-ovci su se uputili u šumu Kozjača kako bi na terenu izvršili analizu pedološkog profila i proveli standardni protokol za određivanje ciklusa ugljika.

Na terenskoj nastavi bili smo s  GLOBE školama iz našeg MŽ GLOBE vijeća, a pridružili su nam se i GLOBE-ovci iz nekoliko zagrebačkih škola.

Na početku susreta imali smo zanimljivo predavanje o utjecaju abiotičkih i biotičkih čimbenika na razvoj šumskih zajednica koje su održali  Josip Bezjak i Oliver Vlainić iz Hrvatskih šuma d.o.o. ispostava Karlovac. Ukazali su nam na međusobnu povezanost svih čimbenika te su nam pokazali primjere utjecaja koje možemo uočiti kada hodamo šumom. Spoznali smo da ništa u šumi nije slučajno i  da se nažalost zbog klimatskih promjena šumske zajednice koje su karakteristične za naša područja polako mijenjaju. Pokazali su nam i kako šumari mjere prsni promjer stabla pomoću pomične mjerke, a također smo mogli probati mjeriti visinu stabla s mjernim instrumentom.

Nakon što smo pronašli odgovarajuću lokaciju otkopali smo pedološki profil dubine 100 cm. Uočili smo pet slojeva koje smo anlizirali. Za svaki horizont odredili smo njegovu debljinu, sadržaj korijenja, kamenja, strukturu, konzistentnost, teksturu, dominantnu i kodominantnu boju te sadržaj karbonata.

Uzorke tla iz svakog horizonta ponijeli smo sa sobom kako bismo u učionici mogli odrediti pH tla i gustoću čestica  te sadržaj dušika, fosfora i kalija koji su pokazatelji plodnosti tla.

Na kraju smo se upoznali sa standardnim protokolom za određivanje ciklusa ugljika, prema kojem smo na površini 15 m * 15 m mjerili prsni promjer svih stabala te određivali vrstu stabla. Pomoću tih podataka možemo izračunati koliko ugljikovog dioksida stablo veže iz zraka.

Vrijeme je brzo prošlo u zajedničkom učenju i druženju te se veselimo idućem susretu kada ćemo nastaviti naše analize tla u razredu.

objavio: Ankica Veseljić   datum: 13. 11. 2022.

GLOBE program

GLOBE-državna natjecanja

Klikom na sliku ispod možete pogledati rezultate naše škole, Oš Banija na državnim smotrama i natjecanjima od 2003. godine do danas.

GLOBE- tim održao webinar

Učenici Oš Banija Karlovac održali su prvi puta 18.02.2014. g. webinar konferenciju sa znanstvenicima NASA-e.  Konferencija je održana u multimedijskoj učionici. Škola se morala najprije registrirati za učešće. Po primitku potvrde o registraciji,  počeli smo s pripremama uz voditeljicu  Barku  Komadinu. Učenici su pripremali  pitanja koja žele postaviti. Bilo je posebno zadovoljstvo slušati predavanje uz prezentaciju dr. Petersona. Webinaru je prisustvovalo 17 država. Tema su  bili sateliti i kruženje vode u prirodi. Mi smo dobili poziv i upute za uključenje u projekt  SMAP (mjerenja vlage u tlu za kalibriranje satelita). Dobili smo i neke za nas Globovce važne linkove i ppt dr. Petersona. Ponosni smo što nam se pružila takva prilika. Možete pogledati ppt na web stranici naše škole.

« Svibanj 2024 »