Eratostenov eksperiment

Učenici šestog razreda, polaznici izvannastavne aktivnosti GLOBE, prisustvovali su Eratostenovom eksperimentu u ponedjeljak, 21. ožujka 2022. godine, pod vodstvom učiteljica Ane Graša i Ankice Veseljić.

Učenici su u solarno podne, koje je za Karlovac bilo u 12:05, postavili štapove duljine 1 m okomito na podlogu te su mjerili duljinu sjene.

Nakon toga su u učionicama računali mjeru kuta između Sunčevih zraka i štapa.

Podatke koje su dobili mjerenjem i računanjem, izmijenili smo sa dvije škole koje se nalaze na istoj zemljopisnoj duljini kao i naša škola. Škole, koje smo pronašli, moraju biti udaljene više od 200 km zračne udaljenosti od naše škole, radi točnosti podataka. To su škole OŠ Gornja Poljica, Srijane te ZS v Jemnici, Jemnice, Czech Republic. Također smo trebali pronaći zamišljenu školu koja se nalazi na ekvatoru. Pomoću aplikacije Google Earth odredili smo zračnu udaljenost između škola i sa svakom školom izmijenili podatke o duljini sjene i mjeri kuta između štapa i sunčevih zraka.

Pomoću formule

izračunali smo opseg Zemlje. Opseg Zemlje po meridijanu iznosi 40 075 km.

OŠ Gornja Poljica u Srijanima udaljena je od naše škole 236.29 km. Nakon izmjene podataka, izračunali smo da je opseg Zemlje 54 528 km. Razlika u duljini iznosi 14 453 km.

ZS v Jemnici, Jemnice, Czech Republic udaljena je od naše škole 391.36 km. Nakon izmjene podataka, izračunali smo da je opseg Zemlje 41 563 km. Razlika u duljini iznosi 1 488 km.

Nakon što smo odredili udaljenost između zamišljene škole na ekvatoru i naše škole, a ona iznosi 5 054 km, izračunali smo da je duljina ekvatora 40 084 km. Razlika u duljini iznosi 9 km.

Zaključili smo da što je veća udaljenost između škola, to će rezultat biti precizniji i točniji.

objavio: Ana Graša   datum: 30. 3. 2022.

GLOBE program

GLOBE-državna natjecanja

Klikom na sliku ispod možete pogledati rezultate naše škole, Oš Banija na državnim smotrama i natjecanjima od 2003. godine do danas.

GLOBE- tim održao webinar

Učenici Oš Banija Karlovac održali su prvi puta 18.02.2014. g. webinar konferenciju sa znanstvenicima NASA-e.  Konferencija je održana u multimedijskoj učionici. Škola se morala najprije registrirati za učešće. Po primitku potvrde o registraciji,  počeli smo s pripremama uz voditeljicu  Barku  Komadinu. Učenici su pripremali  pitanja koja žele postaviti. Bilo je posebno zadovoljstvo slušati predavanje uz prezentaciju dr. Petersona. Webinaru je prisustvovalo 17 država. Tema su  bili sateliti i kruženje vode u prirodi. Mi smo dobili poziv i upute za uključenje u projekt  SMAP (mjerenja vlage u tlu za kalibriranje satelita). Dobili smo i neke za nas Globovce važne linkove i ppt dr. Petersona. Ponosni smo što nam se pružila takva prilika. Možete pogledati ppt na web stranici naše škole.

« Svibanj 2024 »