Nastavak europske fenološke kampanje

Učenici GLOBE skupine nastavili su s europskom fenološkom kampanjom. U ovom novom ciklusu u sklopu kampanje, osim svakodnevnog slikanja drveća pomoću aplikacije GrowApp na mobitelu, učenici dobivaju zadatke koje moraju izvršiti do određenog roka.

Tako je prvi zadatak bio da do 28.2.2018. odaberemo drvo (ili više njih), od zadanih vrsta, koje ćemo pratiti. Odredimo njegove GPS koordinate i latinski naziv. Te podatke zajedno sa slikom drveta bilo je potrebno poslati na forum kampanje kako bi svi sudionici mogli pratiti promjene kroz godišnja doba.

Odlučili smo da ćemo pratiti dvije breze (lat. Betula pendula) na različitim lokacijama. I dalje pratimo brezu u školskom (Birch1) te drugu (Birch2) na prigradskoj lokaciji.

Drugi zadatak bio je da na grani drveta koje pratimo označimo četiri pupa koja ćemo svakodnevno promatrati i fotografirati. U obrazac zapisujemo njihove razvojne faze: pup miruje (dormant), pup se povećao (swelling) i pup se otvorio (budburst). Fotografije smo također poslali na forum fenološke kampanje. Zadatak traje do 31.3. 2018.

Primijetili smo povećanje pupova u ožujku kad su temperature bile između 5°C i 16°C, ali se oni još nisu otvorili jer je nastupilo zahlađenje 18.3.2018. i temperature su se spustile ispod 0°C.

Pupove pratimo i dalje, komentiramo na forumu stanje ostalih breza u Europi i očekujemo nove zadatke.

Pupovi na brezi u školskom dvorištu otvorili su se 24.3.2018., dok je breza na prigradskoj lokaciji otvorila pupove dan kasnije 25.3.2018. U odnosu na prošlu godinu otvaranje pupuva dogodilo se desetak dana kasnije.

Dalje smo nastavili mjeriti duljinu listova pomoću ravnala. Listovi su na obje breze rasli otprilike do kraja travnja. Najdulji list na brezi u školskom dvorištu završio je svoj rast 27.4. 2018. i imao je 69 mm, dok je najdulji list na brezi na prigradskoj lokaciji rastao do 6.5. 2018. i dosegao duljinu od 59 mm.

objavio: Ankica Veseljić   datum: 21. 3. 2018.

GLOBE program

GLOBE-državna natjecanja

Klikom na sliku ispod možete pogledati rezultate naše škole, Oš Banija na državnim smotrama i natjecanjima od 2003. godine do danas.

GLOBE- tim održao webinar

Učenici Oš Banija Karlovac održali su prvi puta 18.02.2014. g. webinar konferenciju sa znanstvenicima NASA-e.  Konferencija je održana u multimedijskoj učionici. Škola se morala najprije registrirati za učešće. Po primitku potvrde o registraciji,  počeli smo s pripremama uz voditeljicu  Barku  Komadinu. Učenici su pripremali  pitanja koja žele postaviti. Bilo je posebno zadovoljstvo slušati predavanje uz prezentaciju dr. Petersona. Webinaru je prisustvovalo 17 država. Tema su  bili sateliti i kruženje vode u prirodi. Mi smo dobili poziv i upute za uključenje u projekt  SMAP (mjerenja vlage u tlu za kalibriranje satelita). Dobili smo i neke za nas Globovce važne linkove i ppt dr. Petersona. Ponosni smo što nam se pružila takva prilika. Možete pogledati ppt na web stranici naše škole.