Pilot projekt zbrinjavanja komunalnog dijela organskog otpada

U srijedu, 07.05.2014. god. u OŠ Banija  odvila se prva faza pilot projekta zbrinjavanja organskog dijela komunalnog otpada naše škole, a sve u suradnji sa predstavnicima gradske tvrtke Čistoća d.o.o.

Tako su gdin. Marijan Butković i gdin. Igor Horvat održali predavanje o kompostiranju tj. značaju kompostiranja  kao i radionicu popune prvog kućnog kompostera.

Voditelji ovog projekta u školi su predstavnici učeničke zadruge „Krijesnica” te njihove grupe: voćari, vrtlari i ekolozi.

Na predavanju i radionici su  tako učenici mogli čuti što je to kompost i čemu služi te kako oni mogu u školi kompostirati ali i kod kuće.

•  prije samog početka potrebno je "montirati" kućni i vrtni komposter

Naši vrtlari, voćari i ekolozi naučili su kako je kompost najbolje gnojivo za svaki vrt i svaki vrtlar  može ga spraviti sam ako slijedi dane upute.
Kompost je uredno složena hrpa organskog materijala koja prolazi kroz proces razgradnje na jednostavne spojeve, pod znatnim nadzorom čovjeka. Ti se spojevi kasnije, složenim procesima pretvaraju u humus.

Kompostiranjem se organski otpaci "pretvaraju" u visoko vrijedno gnojivo bez kojeg je teško zamisliti vrt. Dodavanjem komposta se, osim opskrbe hranivima, tlu poboljšava struktura, sposobnost obrade i vodenozračni kapacitet. Povećava se sadržaj humusa i potiče rad flore i faune tla.

• svi su htjeli isprobati kompostirati u malom kućnom komposteru " ORGANKU"

• potrebno je veće komade voća i povrća usitniti, a zatim posipati posip za biološki otpad

Osim očiglednog ekološkog cilja, sigurno se pitate koji su još razlozi za ovaj Projekt? Naime, već od prvog srpnja ove godine svi subjekti hrvatskog društva, morat će imati mogućnost odvojenog odlaganja otpada. Kako je organski dio komunalnog otpada i najsloženiji dio zbrinjavanja otpada, edukacija u vrtićima i školama predstavlja najbolje ulaganje u budućnost ekološkog gospodarenja. Pilot projekt na jednoj školi treba pokazati smjernice u načinu pristupa problematici gospodarenja organskim dijelom komunalnog otpada u školama i vrtićima, te definirati načine provođenja ostalih edukacija, koje su osnova usvajanja novih načina ekološkog ophođenja otpadnim tvarima.

Pilot projektom ustanoviti će se količine proizvedenog organskog otpada, na tjednoj, mjesečnoj i godišnjoj razini. Navedeni podaci su bitni za uspostavu gospodarenja organskim dijelom kako škola, tako i cijelog komunalnog sustava grada Karlovca.

• za dodatno pojašnjenje kako funkcionira kućni kompster -pogledajte kratki filmić

objavio: Dijana Grginčić   datum: 11. 5. 2014.