Opasnost od konzumacije energetskih pića i nikotinskih vrećica

Poštovani roditelji/skrbnici,

obraćamo Vam se s upozorenjem na opasnost od konzumacije energetskih pića kao i nikotinskih vrećica poznatijih kao snus. Nažalost, eksperimentiranje i konzumacija navedenih sredstava sve je učestalija među učenicima. Štetnost na zdravlje s mogućim smrtnim ishodom, sve nas obvezuje da preventivno djelujemo.

Energetska pića su bezalkoholna pića s visokom razinom kofeina i šećera uz ostale sastojke. Reklamiraju se kao pića za podizanje energije i koncentracije. Reklame za energetska pića vrlo su atraktivne mladima. Poziv na konzumiranje s reklame najčešće dolazi od poznatih osoba ili sportaša. Lako su dostupna i cijeli marketingški mehanizam poziva na impulzivnu kupnju.

S druge strane, zdravstveni rizici kod djece povezani s njihovom konzumacijom odnose se prvenstveno na razinu kofeina. Naravno, djeca su u većem riziku od odraslih. Posljedice predoziranja kofeinom su povećan broj otkucaja srca, povišen krvni tlak, može doći do mučnine, povraćanja, nedostatka određenih vitamina u organizmu, pogoršanja krvne slike, konvulzija, dolazi do problema sa spavanjem, poremećaja kao što su nemir i tjeskoba, a u nekim slučajevima može doći i do smrti. Dugoročno, posljedice su zubni karijes, pretilost, šećerna bolest tipa 2.

Zdravlje naše djece i nas samih nema alternativu. Žalosno je što svjedočimo i neodgovornom ponašanju roditelja koji svojoj djeci svjesno kupuju energetska pića ne razmišljajući o mogućim posljedicama. S ciljem prevencije, Ministarstvo zdravstva i Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavili su promotivno – edukativne materijale s naslovom „Energetska pića nisu za mlada bića“.

Energetska pića nisu za mlada bića - HZJZ

Letak

Prezentacija za učenike

Prezentacija za roditelje

Nikotinske vrećice ili snus je nikotinski proizvod koji se ne puši. U vrećicama se nalazi dehidrirani nikotin u obliku bijelog praha koji na tržištu dolazi s različitim aromama (voće, slatkiši i sl.) i aditivima. Konzumira se na način da se mala bijela vrećica stavlja najčešće između gornje usne i desni. Nikotin u krvotok vrlo brzo dolazi preko sluznice u ustima. Zbog izostanka duhanskog dima, već spomenutih varljivih aroma, konzumaciju snusa teško je uočiti.

Iako snus ima manje štetnih kemikalija od duhana koji se može pušiti, njegovo konzumiranje predstavlja velike zdravstvene rizike za ranjive skupine kao što su djeca i mladi, nepušači. Početne fiziološke reakcije na konzumaciju su povećanje otkucaja srca i krvnog tlaka, simptomi trovanja uključujući mučninu i povraćanje, glavobolju, drhtavicu, osjećaj euforije i omamljenosti, a uočen je i smanjen apetit. Korištenje snusa moguće je utvrditi po opeklinama, promjeni boje sluznice, ranicama i čirevima između usne i desni, iz usta se može osjetiti miris eteričnih ulja. Dugoročno konzumiranje stvara ovisnost o nikotinu što povećava rizik od teških bolesti povezanih s rakom prije svega usta i grla.

I da ponovimo, zdravlje djece je imperativ. Najbolja mjera je prevencija. Djeci treba razvijati zdrav pogled na život, da ne podliježu primamljivim trikovima onih koji zarađuju na tome i razvijati ispravan stav prema konzumaciji psihoaktivnih tvari.

Preporuke o štetnosti nikotinskih vrećica - HZJZ

Štetni učinci duhanskih proizvoda i nikotinskih vrećica - HZJZ

Letak

Prezentacija za učenike

Prezentacija za roditelje

U školu je zabranjeno unošenje i konzumiranje alkohola, narkotičkih sredstava uključujući i energetska pića.

Ukoliko se kod učenika nađu navedena sredstva uključujući i energetska pića, ista će učeniku biti oduzeta bez iznimke.

Za navedene prekršaje predviđene su i odgovarajuće pedagoške mjere.

Uvijek i u svakom trenutku ulažite u svoju djecu, obiteljskim okupljanjima, razgovorima i edukacijom, zdravim načinom života u vidu prehrane, higijene spavanja, korištenja mobitela i vremena provedenog za računalom, ohrabrujte ih u njihovim interesima, hobijima, sportskim aktivnostima. Budite primjer. Surađujte s učiteljima i ostalim stručnjacima.

objavio: Antonija Mastelić Milanović   datum: 15. 11. 2023.

« Svibanj 2024 »