Terenska nastava učenika petih razreda

Dana 18. travnja 2023. godine učenici petih razreda sudjelovali su na terenskoj nastavi u pratnji razrednica Ivane Roksandić i Ane Graše, učiteljice geografije Snježane Miroslavić te socijalne pedagoginje Dijane Grginčić.

Posjetili smo Muzej krapinskih neandertalaca u Krapini, središtu Krapinsko – zagorske županije. Izgrađen je u blizini svjetski poznatog nalazišta krapinskih neandertalaca, uz Hušnjakovo brdo. Uz stručno vodstvo obišli smo stalni postav Muzeja i bili oduševljeni povijesnim putovanjem od najstarijeg razdoblja pa sve do današnjeg vremena.

Zatim smo u Gornjoj Stubici obišli barokni dvorac Oršić kojeg je 1756. godine dao izgraditi grof Krsto Oršić na mjestu starije srednjovjekovne utvrde. Dvorac je služio isključivo za stanovanje što smo mogli zaključiti i pogledom na arhitekturu dvorca i brojne predmete u predivno ukrašenim prostorijama. U 20. stoljeću dvorac je obnovljen te je u njega smješten Muzej seljačkih buna.

Oko dvorca se nalazi uređen park s brojnim egzotičnim biljnim vrstama u sklopu kojeg se nalazi i velebni spomenik Seljačkoj buni i Matiji Gupcu, rad poznatog hrvatskog kipara Antuna Augustinčića.

Pripremila: Snježana Miroslavić

Svoj osvrt na terensku nastavu napisali su i učenici.

„Osamnaestog travnja u osam ujutro krenuli smo na terensku nastavu u Krapinu. Prvo smo posjetili Muzej krapinskih neandertalaca. Kad smo došli, prvih 15 minuta gledali smo film. U njemu smo vidjeli kako je izgledao njihov život u špiljama, izradu koplja, pomaganje ozlijeđenima, korištenje ljekovitih biljaka i slično. Zatim smo krenuli s vodičem kroz muzej i nakon slušanja o zanimljivoj prošlosti pogledali smo kratki film o nastanku svemira i planete Zemlje. Razgledavajući muzej naučili smo kako se razvio život na Zemlji.

Kasnije smo se uputili prema Muzeju seljačkih buna. Naše vrijeme tamo započelo je pričama o vladarima sadašnjeg muzeja. Saznali smo da tadašnji dvorci i utvrde nisu bile previše svečano uređeni zbog seljačkih buna u tom vremenu. Zadnja prostorija koju smo posjetili bio je podrum. U toj velikoj i pomalo hladnoj prostoriji bile su ogromne bačve vina i skoro u svaku stane oko 4 000 litara vina. Pri povratku u autobus smo vidjeli kip Matije Gupca kojeg je sagradio Antun Augustinčić.

Bilo nam je super, naučili smo puno toga i lijepo se proveli.“

Ivana Samaržija, 5.a

"Na terensku nastavu krenli smo osamnaestog travnja u  osam ujutro. Putovali smo autobusom do Muzej krapinskih neandertalaca. Tamo smo ogledali film u kojem smo vidjeli kako su neandertalci živjeli i kako su se snalazili. Vidjeli smo kako su palili vatru, izrađivali nakit, lovili životinje i slično. Zatim smo s vodičem krenuli u razgledavanje muzeja. Vodič nam je pričao o prošlosti neandertalaca te smo gledali kratki film o nastanku planete Zemlje i svemira. U ovom smo muzeju naučili kako se razvio život na Zemlji.

Kad smo se odmorili i kupili suvenire, krenuli smo prema Muzeju seljačkih buna. Naučili smo da tadašnje utvrde i dvorci nisu bili baš svečano uređeni zbog seljačkih buna u to vrijeme. Tamo smo vidjeli i podrum. Podrum je bio velik i pomalo hladan te su tamo bile velike bačve vina i u svaku stane oko 4000 litara vina. Kad smo izašli iz muzeja, vani smo vidjeli kip posvećen Matiji Gupcu kojeg je sagradio kipar Antun Augustinčić.

Na ovoj terenskoj nastavi smo puno naučili, a i lijepo smo se proveli."

Dorotea Banić, 5.b

objavio: Ana Graša   datum: 25. 4. 2023.

« Svibanj 2024 »