Park prirode Papuk

Daroviti učenici i polaznici GLOBE skupine sudjelovali su u utorak, 25. 4. na terenskoj nastavi te posjetili Park prirode Papuk.

Na putu prema zapadnom dijelu Slavonije promatrali smo i učili o prostoru Lonjskog polja, Moslavine, Lipika i Pakraca. Naše prvo odredište bio je Voćin, naselje s oko 2000 stanovnika, smješteno na sjevernim obroncima Papuka u dolini rijeke Voćinke. Posjetili smo Crkvu Pohođenja Blažene Djevice Marije koja je rijedak primjer gotike u Sjevernoj Hrvatskoj, a datira s kraja 15. stoljeća. Crkva je u potpunosti razrušena u Domovinskom ratu, ali je 2011. godine obnovljena i danas je važno hodočasničko Svetište Gospe Voćinske. Crkva je zaštićeno kulturno dobro i nalazi se u Registru kulturnih dobara RH pod nazivom Crkva Blažene Djevice Marije.

O povijesti prostora saznali smo u Geoinfo centru u Voćinu koji je najbolja početna točka za upoznavanje s Geoparkom Papuk. Obilazak  smo započeli u 6D kino dvorani, nastavili kroz postav geologije, biologije i kulturno-povijesne baštine.

Bilo nam je jako zanimljivo jer je sve popraćeno multimedijalnim sadržajima, interaktivnim ekranima, virtualnoj stvarnosti u nišama,

vjernim prikazima i rekonstrukcijama te stvarnim artefaktima i dijelovima prirode.

Tako smo u kino dvorani doživjeli putovanje kroz život Papuka od 20. stoljeća pa sve do trenutka stvaranja planeta Zemlje.

Saznali smo koji su fosili pronađeni u papučkim stijenama, kako je Panonskim morem plivao morski pas megalodon  te zašto je Papuk geološki najraznolikija planina u Hrvatskoj.

U samom Parku prirode Papuk upoznali smo raznolika staništa poput šuma, livada, gorskih potoka i izvora. Zanimljivo je da je Papuk pod zaštitom UNESCO-a još od 2007. godine kao prvi geopark u RH. UNESCO svjetski Geoparkovi su jedinstvena geografska područja gdje se geološkim lokalitetima i krajolicima od međunarodnog značaja upravlja holističkim konceptom zaštite, obrazovanja i održivog razvoja.

Na kraju smo uz stručno vodstvo obišli poučnu stazu nazvanu Grofova staza prema grofu Josipu pl. Jankoviću, voćinskom vlastelinu koji je bio vlasnik brojnih posjeda od Voćina do Virovitice. Grof Janković je sagradio lovačku kuću, napravio dva protočna jezerca za uzgoj pastrva te uredio staze za šetanje i za jahanje.

Staza prolazi najljepšim dijelovima Park-šume Jankovac uz planinarski dom, jankovačka jezera i prelijepi 30 metara visoki slap Skakavac. GLOBE skupina je na licu mjesta izmjerila pH i temperaturu vode.

U povratku smo zastali uz lokalitet Rupnica, prvi geološki spomenik prirode u Hrvatskoj, poznat po fenomenu vulkanskih stupova. Nastali su tako da površina, koja se prva ohladi, puca u obliku četverokuta, peterokuta ili šesterokuta. Stupovi su uspravni, osim onih u središtu koji su povijeni.

Puno smo naučili i vidjeli te se prepuni dojmova u večernjim satima vratili u Karlovac.

objavio: Darinka Vučković   datum: 27. 4. 2023.

« Svibanj 2024 »