Pokusi su nova fora 3 - e-Twinning projekt

Učenici četvrtih razreda OŠ Banija sudjeluju u e-Twinning projektu „Pokusi su nova fora 3“. Projekt se provodi tijekom nastavne godine 2022./2023. U OŠ Banija projekt vode učiteljica kemije i tehničke kulture Ankica Veseljić, učiteljica matematike Ivana Roksandić i učiteljica matematike i fizike Ana Graša.

Sudjelovanjem u projektu, učenici će kroz niz aktivnosti prepoznavati određene zakonitosti u različitim nastavnim područjima i učiti kako vlastitim angažmanom doći do rješenja problema.

Etape projekta su: upoznavanje, izrada i izbor logotipa, obilježavanje Svjetskog dana izumitelja, provođenje pokusa te evaluacija i prezentacija skupa. Učenici će tijekom nastavne godine sudjelovati u izvođenju različitih pokusa kojima će proučavati svijet oko sebe te usvojiti neke prirodne zakonitosti. Kod učenika želimo potaknuti interes i ljubav prema prirodnim znanostima te utjecati na razvijanje dječjih znanstvenih potencijala.

1. Izrada logotipa

Prva aktivnost koju smo odradili bila je izrada loga. Učenici su crtežom prikazali svoje asocijacije kad čuju riječ "pokus".

I dobili smo naš logo.

Isti smo dan saznali i što je kromatografija. Učiteljica Ankica nam je pokazala što se dobije kad se na crtež flomastera stavi nekoliko kapi alkohola.

2. aktivnost: Svjetski dan izumitelja

Svjetski dan izumitelja obilježava se 9. studenog jer je taj dan rođena Hedy Lamarr, američka filmska glumica i inovatorica u području bežičnih komunikacija. Zahvaljujući njoj, danas koristimo WiFi.

Mi smo našu radionicu posvetili Nikoli Tesli, našem najpoznatijem izumitelju. Nakon kratke prezentacije u kojoj su učenici saznali više o životu i radu Nikole Tesle,  učenici su zajedno napravili plakat. Zatim su kao pravi fizičari spajali strujne krugove. Kako biste saznali kako nam je bilo, pogledajte sljedeći video. :)

3. aktivnost: Energija

Naša treća aktivnost bila je posvećena energiji. Učenici su proučavajući pokuse saznali da postoji više različitih vrsta energije i da se energija može pretvarati iz jednog oblika u drugi.

Kako bi samostalno osjetili učinke energije, izrađivali su svoje rakete prema dobivenom predlošku. Pomoću raketa su proučili gravitacijsku, potencijalnu, kinetičku i elastičnu energiju.

Na kraju današnje radionice, učenici su promatrajući alkohol koji gori saznali gdje se sve nalazi kemijska energija te u koje se oblike može pretvoriti. Kako nam je bilo, pogledajte u sljedećem videu. :)

4. aktivnost: Voda, vatra i zrak

U četvrtoj smo radionici saznali zašto i koliko dugo svijeća može gorjeti kad ju poklopimo bocom, kako ugasiti svijeću bez da puhnemo u nju i kako napraviti lava lampu.

5. aktivnost: Izrada holograma

U posljednjoj radionici učenici su saznali što su hologrami i kako ih izraditi.

Pozdravi od četvrtaša! :)

Također, sve provedene aktivnosti možete vidjeti klikom na sliku:

Učiteljice Ankica, Ivana i Ana

objavio: Ana Graša   datum: 13. 6. 2023.

« Svibanj 2024 »