Terenska nastava darovitih učenika i knjižničara

U četvrtak, 12. 11. 2015., daroviti učenici i članovi knjižničarske grupe bili su na terenskoj nastavi u Zagrebu.

Učenici su posjetili Interliber – sajam knjiga, zgradu HRT-a, Gornji grad i Muzej iluzija. Kako im je bilo izvjestile su nas Michaela i Daria:

Krenuli smo u 9 sati i prvo posjetili Interliber. Kao i svake godine bila su dva paviljona u kojima su se prodavale knjige mnogih izdavača iz Lijepe naše, susjednih zemalja, pa čak i nekih azijskih i američkih zemalja. I ove godine paralelno s Interliberom održavao se i infoGamer- sajam videoigara tako da je za svakog bilo ponešto.

Slijedeća destinacija bila je Hrvatska radio televizija. Tamo smo naučili puno toga zahvaljujući našoj voditeljici. Ona nas je provela kroz televizijsku kuću i pokazala neke od studija u kojima se snimaju zabavne emisije poput popularnog kulinarskog show-a Kruške i jabuke. Također nam je pokazala studio u kojem snimaju radijske emisije, „gluhu sobu“ i redakciju Dnevnika. Zgrada ima četiri kata, a svi hodnici zajedno su dugi čak 32 km. HRT ima 3000 zaposlenika. Zanimljivo je da TV voditelji za potrebe snimanja moraju biti našminkani i odjeveni u jednobojnu odjeću bez uzorka. Uzorak bi titrao na malim ekranima što bi bilo izuzetno neugodno za oči gledatelja. Dnevno u obilazak HRT-a dolaze 3 grupe posjetitelja, a jedan obilazak traje oko 2 sata. Tijekom našeg obilaska susreli smo i žiri „The Voice-a“: Indiru Levak, Jasquesa Houdeka, Ivana Dečaka i Tonija Cetinskog.

• krećemo prema studiju gdje se izvode radio drame

• unutrašnji prostor zgrade HRT-a je zaista velik!

• nalazimo se u studiju dnevnika

• zelena soba

Iznenađeni neplaniranim susretom, uputili smo se u centar Zagreba gdje smo imali nešto slobodnog vremena. Nakon toga posjetili smo Zagrebačku katedralu, obišli Kamenita vrata i Gornji grad. Dan je bio prekrasan i uživali smo u šetnji, obišli uspinjaču i spustili se stepenicama do Donjeg grada.

Do Muzeja iluzija uputili smo se kratkom šetnjom po Ilici. Muzej se prostire na dva kata. Bili smo podijeljeni u dvije grupe, a svaka se zadržala na jednom katu po 30 minuta. Iako smo već bili pomalo umorni, zanimljiva postava muzeja sve nas je oduševila. Tako smo vidjeli i isprobali razne optičke iluzije, holograme i prošli kroz smiješne sobe (sobu ogledala, obrnutu sobu i anti-gravity sobu). Većini nas najzanimljiviji je bio „stol“ s potrebnim priborom za jelo i „tanjur“ u kojem je rupa kroz koji smo mogli izvući glavu. Izgledalo je kao da su nam glave postavljene na tanjuru za večeru. Tako smo ostavili svoje „glave na pladnju“, a neki učenici su kupili zanimljive didaktičke igračke u obližnjoj suvenirnici.

• Muzej iluzija

• oduševljenje Kosom sobom

Umorni i iscrpljeni, vratili smo se u Karlovac oko 19 sati, no svi smo se složili da je ipak trajalo prekratko.

Michaela Gojević i Daria Mulac Božičević, 7.b

objavio: Dijana Grginčić   datum: 17. 11. 2015.