Mjesec borbe...

Predavanja, sociopedagoške radionice, likovne radionice, literarni radovi  - aktivnosti su kojima obilježavamo ovaj Mjesec borbe protiv ovisnosti.

Predavanje za učenike pod nazivom "Zdrav za 5", održano je od strane PU Karlovačke za učenike 8.-og  razreda u ponedjeljak, 1.12. 2014. Predavač je govorio o tome zašto mladi piju alkohol i koliko tome doprinosi činjenica da su alkoholna pića vrlo dostupna i jeftina. Što kaže zakon o konzumaciji alkohola te koji su sve oblici kažnjivog ponašanja koji proizlaze iz ovisničkog stila življenja. Policijski službenik im je također približio ovu problematiku na način da je govorio o tome što se događa u Karlovcu te kakva su iskustva policije. Za kraj su učenici po grupama napisali nastavak priče pod nazivom "Subotnja večer" gdje su trebali izabrati što će učiniti nakon što se "ekipa" dogovorila da idu kupiti alkohol na kiosk . Na kraju su prezentirali svoje radove, a moramo priznati da je bilo jako puno maštovitih razmišljanja.

Kroz ovaj mjesec stručni suradnici škole uz uobičajene radionice koje se provode kroz ŠPP, za učenike 3. i 7.razreda, provodile su i radionice za sve učenike od 5. - 8. razreda. Teme ovih radionica bile su: sukob ili suradnja, prihvaćanje različitosti i tolerancija

Tako su učenici kroz radionicu "Sukob ili suradnja" potaknuti na razmišljanje o nasilnom i nenasilnom rješavanju problema te kako razlikovati svađu od sporazumijevanja. Što pridonosi takvom rješavanju problema. Kako bi bilo manje teških emocija ( ljutnja, tuga...) kroz radionicu "Točkica" osvijestili su značenje grupne povezanosti, a učili su potom kako razvijati međusobno povjerenje i toleranciju.

Radionica:"Donesi odluku koju želiš"

Učenici 7.b razreda pod vodstvom učiteljice kemije Ankice Veseljić, održali su radionicu pod nazivom „Donesi odluku koju želiš“ s 5.b razredom. Učenici petog razreda kroz vježbu i glumu naučili su kako se oduprijeti nagovaranju svojih vršnjaka na za njih štetna ponašanja.

Rješavajući kviz, otkrili su kakvi su tipovi osobe u rješavanju problema te kako se na primjeren način izboriti za pravilnu odluku.

Radionica:"Moje snage"

Učenici 3.a razreda zajedno su sa svojom učiteljicom Dijanom Vratarić kroz radionica u trajanju 3 školska sata osvijestili su svoje snage kroz izradu "štita" u kojem su napisali i nacrtali svoje pozitivne trenutke iz života. O pojmu ovisnosti su raspravljali i davali svoja mišljenja i prijedloge kako da uopće niti ne dođe do ovisnosti. Naravno povezali su to uz svoje snage koje su napisali na štitu te koliko te snage utječu na to što će odabrati. Zaključili su da je pozitivan smjer ipak onaj koji ide prema zdravom životu te su po grupama izradili brošurice o zdravom životu od starih časopisa i novina.

objavio: Dijana Grginčić   datum: 7. 12. 2014.