Dječji tjedan - ZA DJECU SAMO VELIKE RIJEČI

Učenici od 5.-8. razreda pisali su literarne radove na temu DJETINJSTVA. S obzirom na  obilježavanje "Dječjeg tjedna" bila su nam vrlo zanimljiva njihova razmišljanja o tome.

Zanimljivo je primijetiti koliko drugačije o zadanoj temi razmišljaju učenici petog razreda za razliku od osmog.Osmaši se smatraju zrelim, odraslim ljudima kojima je „dječji svijet“ već dalek, stran pojam. Učenici su birali različite teme, neke od njih su:“Dijete u meni“, „Djetinjstvo“, „Tko je sve dijete?“, „Jesam li još uvijek dijete?“

Na temelju njihovog rada kroz tjedan nastala je i knjižica radova.

Vesna Marjanović

Za djecu samo velike riječi

Sjedim na klupi i gledam djecu kako se igraju. Slušam kako igralištem odzvanja graja dječjih brojalica. Zapravo i ja bih se trebala igrati s njima. Pripadam im, no to me nekako ne privlači. Dijete sam i sretna sam. Zašto? Jer noću, kada svi spavaju, ja razmišljam jesam li sretna. I znate što?Jesam!Možda ne nosim markiranu odjeću, svaki dan nove tenisice u školu, ali imam ljubav. Okružena sam ljudima koje volim i koji vole mene, a to je najvažnije u životu svakog djeteta. Ako su prijatelji blago, onda ja posjedujem čitavo bogatstvo, jer viđati ih svaki dan, moći se osloniti na njih, imati ih pored sebe u svakom trenutku života, zaista je blago. Vjerojatno najveća vrlina djeteta je ta što ono dijeli ljubav, osim što je prima, a zasigurno je najveći poklon svakom roditelju kad ga njegovo dijete pogleda svojim očima, zagrli rukama, poljubi u obraz. Biti dijete najljepši je period u životu. Svijet gledaš nekim drugim očima, ne znaš za probleme, živiš za igru i zabavu, veseliš se malim stvarima kao što je sunce na prozoru, simpatije u školi, smiješak neznanca ili poruke ispod klupe. Događaji koji nam, kao djeci, obilježe dan, a kao odrasli ih ne primjećujemo, jer smo zaokupljeni većim brigama. Zato cijenim što sam dijete, što mogu uživati u igri i što ne moram razmišljati o problemima koje nosi odrasla dob. Bilo kako bilo, ljepše je živjeti dječjim životom. Zato sam ustala s klupe i pridružila se ostaloj djeci u igri.

Paula Mavretić, 7.d

objavio: Dijana Grginčić   datum: 6. 10. 2012.