Terenska nastava - daroviti učenici

U utorak, 2.4.2019. god., daroviti učenici naše škole  posjetili su sjeverozapadni dio Hrvatske u kojem su otkrili kako znanost može biti vrlo zabavna.

U pratnji nastavnica Snježane Miroslavić, Ankice Veseljić, Ane Graša i soc.ped. Dijane Grginčić, daroviti učenici  posjetili su Oroslavje, grad u Krapinsko – zagorskoj županiji.

Cilj posjeta naše prve destinacije je bila zabava!  Sigurno se pitate kako učenje i zabava idu zajedno i može li to ići zajedno. Naravno da može!  Možda mislite da se ne može učiti na zabavan način, ali upravo su nam to naši domaćini u Parku znanosti potvrdili.

Park nas je sve oduševio svojim interaktivnim, znanstvenim i edukativnim sadržajem. Željno smo tako iščekivali objašnjenje svakog eksponata. Svaki eksponat pokazuje i dokazuje zanimljive pojave iz područja fizike, astronomije, geografije i psihologije.

Glazbena ograda - lupkanjem melodijskih cijevi uzduž ovog eksponata  učenici su u hodu mogli odsvirati određenu melodiju. Prepoznali smo dvije melodije: Odu radosti i himnu Republike Hrvatske “Lijepa naša”.

Zvučna zrcala – učenicima je bilo vrlo zanimljivo isprobati i doživjeti ovaj fizikalni fenomen. Mogli su ponoviti i naučiti kako zvuk putuje poput valova. Šaptom izrečene riječi u žarištu jednog “Zvučnog zrcala” čuju se u drugom, udaljenom 30 metara.

Diskovi inercije -  David i Mihael demonstrirali su kako djeluje načelo inercije i zakotrljali diskove. Učenici su promatrali utrku diskova i zaključili koji disk brže dolazi do odredišta i zašto.

Impulsno njihalo  primjer je jednog od najosnovnijih zakona fizike utemeljenih na istraživanjima Isaaca Newtona. Sudaranje kugli učenicima daje uvid u uvjete i posljedice prijenosa energije i njenog očuvanja u procesu gibanja tijela.

Ovaj eksponat djeluje na principu refleksije svjetlosti, a namijenjen je promatranju preko ili iza objekata koji zaklanjaju direktan pogled i čija funkcija neće nikoga ostaviti ravnodušnim. Mehanizam “Periskopa” omogućuje okretanje oko osi za 360 stupnjeva kao i vertikalno dizanje i spuštanje. Naš učenik Niko isprobao je kako funkcionira.

Učenici su samostalno mogli isprobati niz različitih eksponata koji su u njima pobudili interes na jedan interaktivan, zanimljiv način uz zabavno i edukativno vodstvo naših domaćina.

Nakon malo znanosti posjetili smo središte Oroslavja i tamo su učenici nakon izvršenih zadataka odmorili, poigrali se i porazgovarali. Učenici Globe programa imali su zadatke mjerenja dok su ostali rješavali listiće iz Kemije i Geografije o onome što su vidjeli i čuli tijekom našeg putovanja.

Nakon Oroslavja zaputili smo se u tvornicu plastike Stražaplastika u Humu na Sutli. Tamo su vodiči učenike upoznali sa procesima nastajanja proizvoda od plastike. Mogli su vidjeti kako se recikliraju boce, ali i kako se koristi i izgleda nova sirovina.

Učenici su u tvornici mogli vidjeti velike strojeve koji sudjeluju u procesu izrade različitih proizvoda. Jedan od tih strojeva je i stroj za izradu slamki što je učenicima bilo posebno zanimljivo.

Jedno vrijeme smo se zadržali kod velikog stroja koji proizvodi košare za rublje i pratili proces "stvaranja" jedne košare.

Vodič nam je pojasnio koji omjer sirovine i boje moraju biti kako bi se proizvela jedna gajba npr. u zelenoj ili žutoj boji.

Za kraj su nam naši domaćini poklonili slamke koje su proizvedene u tvornici. Jedva čekamo iskoristiti ih za vrijeme naših proljetnih praznika i odmora koji nas uskoro očekuje. Za sada smo ipak slamke spremili i uputili se prema Zelenjaku.

Okružen ruševinama Cesargrada i kapelom Majke Božje Snježne na ulazu u Općinu Kumrovec, na cesti Klanjec – Kumrovec, nalazi se spomenik hrvatskoj himni “Lijepa naša domovino“.

Lucija i Irina, učenice osmog razreda, pripremile su izlaganje o spomeniku, himni te njenom autoru Antunu Mihanoviću.

"Pjesma „Horvatska domovina“, koju je Antun Mihanović, prema nekim predajama napisao očaran ljepotom Zelenjaka, objavljena je 14. ožujka 1835. godine u desetom broju prvog hrvatskog književnog i kulturnog lista Danica."

Učenici su još jednom mogli odsvirati himnu na glazbenoj ogradi.

"U Zelenjaku smo mnogo naučili o povijesti hrvatske himne, a prije polaska kući, zabavili smo se u lijepom parku kraj rijeke Sutle. U Karlovac smo stigli navečer te pomalo umorni, ali sretni što smo doživjeli avanture i druženja tijekom ovoga dana, krenuli svojim kućama".

Izabela Bego, 4.a

objavio: Dijana Grginčić   datum: 14. 4. 2019.