ZELENA ČISTKA 2018.

I ove godine podržali smo projekt udruge Žmergo, "Zelena čistka - jedan dan za čisti okoliš" te smo vođeni sloganom "Zajedno za zelenu školu i planet" organizirali niz aktivnosti za učenike naše škole kako bi doista spoznali zašto je važno brinuti o okolišu, prirodi i cijelom našem planetu.

Učenici 7.c i 8.b razreda s nastavnicama M. Miroslavić i A. Grašom pogledali su film Wall-e, režisera Andrewa Santona „Što kada bi čovječanstvo bilo prisiljeno napustiti Zemlju?“ te nakon filma proveli debatu o istome.

Razredi 5.a, 6.c, 6.a i 7.b s razrednicama M. Mandić, G. Luić, I. Klobučar i M. Žunac Ribičić čistili su okoliš škole, zelene površine i igralište.

Prvašići su s učiteljicom S. Puškarić kreativno uredili naš školski cvjetnjak i posadili cvijeće, a uvelike su njegovom lijepom izgledu pridonijeli i roditelji koji su donirali cvijeće. Ovim putem im zahvaljujemo.

Učiteljica M. Ogorec i njen 2. b razred tijekom četvrtog mjeseca postali su prava „Eko patrola“ te su bilježili vrste otpada na koji su naišli na području školskog okoliša. Bilo ih je lako i prepoznati jer su imali kartice s imenima na majicama. Uz navedeno, učili su i o opasnosti kemikalija.

Učenici istog razreda s učiteljicom pripravnicom K. Dolinar na satu likovne kulture, izrađivali su strip „Čuvajmo naš planet“ te obilježili Dan planeta Zemlje.

Svake godine, pa tako i ove, učenici 2. a razreda obilježili su  Dan planeta Zemlje integriranim nastavnim danom. Čitali su prigodan tekst Dan planeta Zemlje, pisali poruke ljudima, oslikavali plastične boce, izrađivali ribice od plastičnih boca i na kraju posadili cvijet.

Učenici 5. a s nastavnicom tehničke kulture A. Veseljić uredili su prostor oko ukrasnih grmića koji krasi naš školski puteljak.

Učenici 6. c s nastavnicom informatike očistili su pokošenu travu i  školsko igralište, a po završetku navedenog izradili su PowerPoint prezentaciju koristeći slike koje su prethodno poslikali tijekom rada. Cijelu priču priveli su kraju ispisivanjem eko poruka na plakatu i ukrašavanjem učioničkog stabla.

Učenici 8. a razreda su povodom Dana šuma, voda te Dana planeta Zemlje na satu razredne zajednice pisali kratke pjesmice činkvine. Neke od njih su:

Zelena, čista.

Igranje, trčanje, proizvodnja.

Potrebna je za život!

(Lorena Capan)

Proljeće.

Veselo, zeleno.

Pjeva, pleše, miriši.

Djeca se raduju suncu.

Sunce.

(Ema Lončarić)

Bistra, čista.

Šumi, žubori, oslikava.

Bez nje života nema.

Piće.
(Ema Lončarić)

Proljeće.

Toplo, mirisno.

Žubori, zeleni, veseli se.

Dolazi nam veselje.

Toplina.

(Leonarda Lovrić)

Drvo.

Zeleno, mirisno.

Raste, zeleni i miriše.

Šuma nam daje život.
(Antonio Sabljak)

Plava, čista.

Žubori, teče, kreće se.

Četiri rijeke brzo teku.

Karlovac.

(Leonarda Lovrić)

Drvo.

Veliko, zeleno.

Trčanje, traženje, disanje.

Potok teče i žubori.

Radost.

(Marko Jurčević)

Plavo, slano.

Šumi, pjeni se, isparava.

Galebovi lete u suton.

Obala.

(Filip Pavičić)

Velika, zelena.

Zeleni, raste, miriše.

Njiše svoje velike krošnje.

Lišće.

(Lea Pereško- Ostronić)

Priroda.

Lijepa, zelena.

Budi se, raste, pleše.

Životinje pjevaju svoju pjesmu.

Sreća.

(Jura Jurčević)

Drveće.

Zeleno, mirisno.

Cvijeta, zuji, cvrkuće.

Divljina koju treba čuvati.

(Martin Čurilović)

Važna, neophodna.

Teče, šumi, žubori.

Kemijska formula je H2O.

(Karlo Vojak)

Djeca i mladi  budući su nosioci društva te ćemo ih nastaviti motivirati na preuzimanje inicijative i brige za okoliš jer je ista presudna za kvalitetan i zdrav život.

objavio: KRISTINA DOLINAR   datum: 28. 4. 2018.