Daroviti u Fužinama

Dana 2. listopada 2014.g. 40 darovitih učenika naše škole bilo je na terenskoj ekskurziji u Gorskom kotaru gdje su posjetili mjesto Fužine  smještene na 730 m/nv.

Slikovite planine, tišina stoljetnih šuma crnogorice i ljepota jezera je prizor koji nas je dočekao u Fužinama, a u čemu  stanovnici ovog mjesta mogu svakodnevno uživati.

Relativno mlado naselje koje se razvilo na Karolinskoj cesti (1726. - 1737.) koja povezuje unutrašnjost i more. Tako do mora ima samo pola sata vožnje ( autocesta Rijeka - Zagreb ).

Ono što je neuobičajeno, a što je našim učenicima bilo jako zanimljivo,  je ispraćaj stare godine na otvorenom, svakog 31. prosinca točno u podne.

Nakon što smo od voditeljice puta čuli plan ovog putovanja učenici su mogli i pokazati svoje znanje o našim tunelima, nacionalnim parkovima, a dobili su i nove informacije.

Po dolasku razgledali smo mjesto. Vidjeli smo i spomenik 1. predsjedniku Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, dr Franji Račkom koji je rođen u Fužinama.Međutim učenici su se najviše razveselili vožnji  turističkim vlakićem uz akumulacijska jezera Bajer i Lepenicu.

• jezero Bajern

• stigli smo do...

...što nas sve čeka u špilji staroj 3,5 -4 milijuna godina?

•  prije nego što uđemo moramo znati koja su pravila ponašanja

• špilja Vrelo slučajno je otkrivena1950. za vrijeme vađenja kamena koji je služio za izradu brane i ceste oko jezera Bajer

... puna lijepih siga ali i raznih životinja kao što su špiljski pauci, leptiri i šišmiši. Jedan šišmiš koji je visio iznad naših glava posebno nam je privukao pozornost.

Voda iz špilje izvire kao malo vrelo te tijekom kišnih razdoblja poplavi cijelu špilju.

Vrelo je jedina špilja u Europi koja nema stepenica i zato je dostupna invalidima

Prošetali smo 300 m osvijetljenom i uređenom, gotovo ravnom stazom, na stalnoj temperaturi od 9°C.

...i vani smo!

Nakon obilaska špilje i jezera te kratkog predaha, tek toliko da nam se oči priviknu na danju svjetlost, krenuli smo natrag u naš vlakić "Fužine express". Na putu do autobusa mogli smo vidjeti ribiče koji strpljivo čekaju svoj ulov na jezeru bogatom ribom.

• autobusom smo krenuli u malo mjesto  Lič ( ucrtan u Mletačke karte još u 12. st.

U lijepoj područnoj školi sa 10 učenika nalazi se i atraktivna Zavičajna zbirka gdje su prikupljeni zanimljiva arhivska građa i etnografski predmeti koji govore o povijesti ovog kraja.

• puno zaboravljenih predmeta koje su mještani skupljali godinama

• zadržali smo se kod pločice za pisanje koju su učenici nekada davno koristili.Potaknula nas je na razmišljanje na čemu sve trebamo biti zahvalni i koliko neke stvari uzimamo "zdravo za gotovo".

•  mogli smo vidjeti kako je nekad izgledala "gospodska soba"

Godine 1733. navodno se u polju pokraj sela ukazala Blažena Djevica Marija u snijegu te je na tom mjestu podignuta malena kapelica - Svetište Blažene Djevice Marije Snježne

Nakon upoznavanja s ovim zanimljivim etnografskim muzejom i druženja s učenicima iz Liča uz rominjanje kiše krenuli smo put Karlovca.

RADUJEMO SE NOVIM AVANTURAMA NAŠIH DAROVITIH UČENIKA!

Jasminka Petrekanić, pedagog

objavio: Dijana Grginčić   datum: 12. 10. 2014.