Izvanučionička nastava - Zagreb

U srijedu, 14.03.2018., učenici 8.a i 8.b razreda  zajedno sa našom GLOBE skupinom posjetili su multimedijsku izložbu  u čast Nikole Tesle, jednog od najvećih svjetskih vizionara, a nakon toga i Državni hidrometeorološki zavod.

Izložba pod nazivom NIKOLA TESLA – MIND FROM THE FUTURE  postavljena je u Meštrovićevom paviljonu u suradnji s Hrvatskim društvom likovnih umjetnika.

Učenici su tako uz stručno vodstvo „uronili“ u život Nikole Tesle, njegovo vizionarstvo, odnose s ljudima, gradove koje je dotaknuo, ali i naslijeđe koje je nesebično ostavio svima nama. Uz pratnju nastavnice fizike Ane Graše, nastavnice kemije i voditeljice Globe skupine Ankice Veseljić, nastavnice matematike Ivane Benković te soc.ped. Dijane Grginčić učenici su  propješačili sve gradove u kojima je Nikola Tesla ostavio svoj trag i utjecaj.

Teslino fluorescentno svjetlo

Putovanje s našim učenicima bilo je zanimljivo, a  promatrano očima osmaša, Globovaca i darovitih učenika  koji su bili prisutni otvorilo je drugu dimenziju utjecaja Teslinog naslijeđa. Sjeme koje je Tesla zasadio rast će i razvijati se u mnogim generacijama nakon njega, a nadamo se da je i ovo jedna od tih generacija, generacija vizionara, inovatora i velikih, nesebičnih ljudi.

„Ovaj doživljajni, futuristički spektakl na tragu vizije Nikole Tesle predstavlja desetogodišnji autorski rad svjetski priznate i nagrađivane autorice Helene Bulaje Madunić, kao i grupe međunarodnih umjetnika koji djeluju na području sinergije znanosti i umjetnosti spajajući film, animaciju, video umjetnost i tehničke inovacije.“

Izložba premijerno kreće iz Zagreba te nastavlja putovanje po gradovima u kojima je Nikola Tesla ostavio najveći trag.

Puni dojmova  nastavili smo prema slijedećoj lokaciji - Državnom hidrometeorološkom zavodu

Posebno smo ponosni jer nas je upravo na ovoj lokaciji primio naš bivši učenik Vladimir Ribičić koji je tu i zaposlen. On nam je objasnio koja mjerenja obavljaju u DHMZ- u, kakva opažanja bilježe te koja sve sredstva i aparaturu koriste pri tome. Učenici su tako ponovili i utvrdili gradivo. Posebno su za ove informacije bili zainteresirani učenici iz Globe skupine koji su mogli usporediti svoju „postaju“ u školi sa ovom prezentiranom. Radosni smo što nas je Vladimir upoznao sa svojim radnim mjestom i želimo mu puno uspjeha.

Naravno da to nije bio kraj našeg putovanja. Nakon toga Izidor Pelajić, mag. phys. - geophys., prognostičar DHMZ-a upoznao nas je sa glavnim mjestom gdje se prati prognoza vremena i meteorološkom službom. Prognoza vremena postaje gotovo točna u dan upravo zahvaljujući tehnologiji, satelitskim snimkama, ali i stručnjacima koji prate i analiziraju sve te podatke. Upravo iz ovog mjesta dolaze sve informacije o vremenu na sve radio i televizijske postaje.

Gdin. Pelajić nas je upoznao već sa sada poznatom aplikacijom za pametne telefone pokrenutoj 2016. god. na kojoj možemo pratiti:

• aktualno vrijeme i subjektivnu prognozu za Hrvatsku stručnjaka Državnog hidrometeorološkog zavoda
  • prometne informacije Hrvatskog autokluba, uključujući i mnogobrojne kamere
  •  radarske slike oborine s radara DHMZ-a
  • podaci izlazaka i zalazaka Sunca te Mjesečevih mijena.
  • pregled aktualnog i prognoziranog vremena za 10 gradova u bližoj okolici Hrvatske, te za još 34 europska glavna grada

Naravno, ono što je naše učenike zanimalo je vodostaj naših rijeka u Karlovcu te prognoza za sljedećih nekoliko dana.

objavio: Dijana Grginčić   datum: 18. 3. 2018.